List of public pages created with Protopage

Home

Photos

WELCOME!

Art

Photos

Kirsten Coutts

Marissa Thompson

Christian Barnett

Kirsten Coutts

Ty Chilcoat

Christian Barnett

Kirsten Coutts

Amy Teeter

Juana Gallo

Arial Magnisun

Arial Magnisun

Baylee England

10th Grade Teachers Choice Award

Jasmine Long

11th Grade Teachers Choice Award

Michael Williams

10th Grade Teachers Choice Award

Adrianna Boyer

10th Grade Teachers Choice Award

Miranda Mooney

11th Grade Teachers Choice Award

Brady Barton

10th Grade Federal Junior Duck Stamp Award

Adrianna Boyer

10th Grade Federal Junior Duck Stamp Award

Celeste Parker

10th Grade Federal Junior Duck Stamp Award

Skyler Hooper

11th Grade 1st place Arkansas Game & Fish Fish Stamp Award

Chris Standridge

10th Grade 2nd Place Arkansas Game & Fish Fish Stamp Award

Band

Photos

2014 All-State Band

Kaylee Parker(left) Allison Risner(right)

2012 2nd Division Dale Bumpers Invitational

2007 1st DIV- Drum Major: Marching Contest

2014 First Division Sight-Reading

2012 1st Division Drum Major Dale Bumpers Invitational

2007 1st DIV-Auxiliary Marching Contest

2014 2nd Division Band Dale Bumpers Invitational

2012 1st Division Auxiliary Dale Bumpers Invitational

2007 2nd Divison percussion

2014 1st Division Drum Major Dale Bumpers Invitational

2012 1st Division Percussion

2007 Dover Invitational Concert Band Festival March 17 Participation in Concert & Clinic

2014 1st Division Color Guard Dale Bumpers Invitational

2012 1st Division Sight-reading

2007 1st Division Region II

2014 1st Division Percussion Dale Bumpers Invitational

2010 1st Division Drum major marching contest

2007 Excellent Rating: Charleston, AR

2014 2nd Division Cabot Invitational

2010-2011 Region II

2007-08 Region Concert Contest Excellent PJHS Band

2014 1st Division Drum Major Cabot Invitational

2010 1st DIV- Drum Major Marching Contest

2006 2nd DIV-band Championships

2010 1st Divisioin Percussion Marching Contest

2005 Superior Rating Marching Contest Charleston, AR

2010-9E Jr. High Band

2005- Class AA

2014 2nd Division Band ASBOA Marching Assessment

2010 2nd DIV- A.S.B.O.A Region II

2004 2nd DIV- Region II Marching Contest

2013-2014 Region II

2009 1st DIV-Percussion Dale Bumpers Invitaional Marching Contest

2003 2nd DIV- Region II Marching Contest

2013 2nd Division Band Dale Bumpers Invitational

2009 1st Division- Drum Major Marching Contest

2003 West Fork Invitational 2nd Divison Excellent Rating

2013 2nd Division Marching ASBOA

2009 4th Place Overall-Marching Championship

2001 2nd DIV- Band Championship

2013 Gold- World Strides Heritage Performance

San Antonio, Texas Trip

2009 Excellent Rating Dale Bumper Invitational Marching Contest

2000 2nd DIV- Waldron Invitional Marching Contest

2013 1st Division Drum Major Dale Bumpers Invitational

2008-9E Pottsville Junior High Band

2001 Paragould-McDonalds Excellent Band Performance

2013 2nd Division Percussion Dale Bumpers Invitational

2008 1st Division- Percussion

1999 2nd DIV- Class A Marching Contest

2013 1st Division Sight-Reading

2008 2nd Division Drum Major

1998 Little Rock Christmas Parade 1st Place Divison A

2012-2013 2nd Divison Band

2008 2nd Division Auxiliary

1996 OPRYLAND Concert Band Class A

2008 Excellent Rating Marching Contest Charleston, AR

Sarah Sisney 06-07, Hope Brown 07-08, Jordan Kitterman 08-09, Jacob Osgood 09-2010

Beta Pictures with People

Photos

2012-2013 Campaign Skit

2013 Officers Service Award Runner-Up

Jordan Little Spanish Champion 2013-2014

Beta

Photos

2014-2015 Colored Pencil Drawing Contest Runner- Up

2009-2010 Creative Writing Third Place

2008-2009 Scrapbook Contest Runner Up

2014-2015 English Contest Third Place

2009-2010 Junior Group Talent Contest Champion

2008-2009 Special Talent Champion

2014-2015 Acrylic Painting Runner- Up

2009-2010 Pencil Drawing Contest Runner-up

2004-2005 Arkansas Scrapbook Contest Champion

2014-2015 Scrapbook Contest Third Place

2009-2010 Scrapbook Contest Champion

2004-05 Arkansas State Beta Scrapbook Contest Champion

2014-2015 Science Contest Third Place

2009-2010 Social Studies Contest 3rd Place

2002-2003 Arkansas Campaign Skit Contest Champion

2014-2015 Campaign Skit Champion

2008-2009 National Convention Special Talent 5th Place

1999-2000 Banner Contest Champion

2014-2015 Spelling Contest Runner- Up

2008-2009 Arkansas Rice Depot Food For Kids Program

1996 Assisting Russellville Beta Club: Banner Club Award

2013 Scrapbook Contest Champion

2008-2009 Banner Contest 3rd Place

1992-1993 Scrapbook Contest Runner Up

2013 Color Pencil Contest

2008-2009 Campaign Skit Contest Champon

Outstanding Service on behalf of Arkansas with arthritis

2013 Officers Service Award

2008-2009 Math Contest Champion

Outstanding Service to the Residents of Wildflower

2012-2013 BETA RUNNER UP

2008-2009 National Convention Scrapbook Contest 5th Place

For Your Continued support of Special Olympics Arkansas Area 17

2012-2013 BETA

2009-2010 Colored Pencil Drawng Contest Third Place

2009-2010 Banner Contest Runner Up

2011-2012 Campaign Skit 3rd place

2009-2010 Banner Contest Runner-Up

2009-2010 Campaign Skit Contest Third Place

2011-2012 Scrapbook Contest Champion

2010-2011 Acrylic Painting Contest Runner-up

2010-2011 Banner Contest Fourth Place

2010-2011 Banner Contest Champion

2010-2011 Colored Pencil Drawing Contest Champion

2010-2011 Officers Service Award Runner-up

2010-2011 Scrapbook Contest Runner-up

2010-2011 Scrapbook Contest Champion

2009-2010 Acrylic Painting Contest Runner-Up

Boys Basketball

Photos

2013 4A Basketball State Champions

2008 Hot Springs HoopFest Grand Championship 2nd Place 7th Grade

2002 Pope County Basketball Tournament Senior Boys Runner-Up

2012- 2013 Conference Champions

2008 Invitational Tornament Jr. High Runner-Up Boys Division

2002 Pope County Basketball Tournament Junior Boys Champions

2013 4A State Basketball Championship Team

2008 Pope County 7th Grade Tournament Boys Winner

2001 Ola Jr. High Jr. Boys Runner-Up

2013 Back To Barton Ticket

2007-2008Conference 5 3A Champion Jr. Boys Division

2001 Plainview Invitational Basketball Tournament 1st Place

2013 Regional Runner- Ups

2007 Invitational Tournament Jr. High Boys Champions

2001 River Valley Tournament Jr. Boys 3rd Place

2011 Bi-County Tournament Sr. High Boys Runner-Up

2007 Pope County 7th Grade Tournament Boys- Winner

2000 7th Grade Pope County Tournament Runner Up

2010 7th Grade Boys Champion

2006 4AAA Conference Junior Boys Runner-Up

2000-Plainview Invitational Basketball Tournament 1st place

2010 Atkins Junior High Invitational Junior Boys 3rd Place

2006 Ola Invitational Tournament Jr. High Champions

2000 Sacred Heart Jr. High Tournament 1st Place Jr. Boys

2010 District Jr. Boys Basketball 4AAAA Champions

2006 Pope County 7th Grade Tournament Boys Runner-Up

1996-1997 Pope County Tournament Senior Boys Champions

2010 Pope County Tournament Junior High Boys Consolation

2006 River Valley Tournament 7th Grade Champions

1988 Class B Winner Boys State Basketball

2009 Dardanelle 7th Grade Tournament Boys Division Runner-Up

2004 Plainview Invitational Basketball Tournament 2nd Place

1981 Pope County Champs Jr. Boys

2009 District Jr. Boys 4AAAA Runner-Up

2004 Pope County 7th Grade Tournament Boy Champion

1977 Pope County Tourny 1st Jr. Boys

2009Motown Show Down Champs Morrilton, AR

2003 Plainview Invatational Basketball Tournament 1st Place

1974 Tri-County Tournament Jr. Boys Winner

2009 Ola Invitational Tournament Jr. Boys Champion

2003 Pope County Basketball Tournament Senior Boys Runner-Up

1972

2009 Pope County Tournament Champion 7th Grade Boys

2003 Ola Invitational Tournament Jr. High 4th Place Boys Division

Pope County Torunament 7th grade boys Runner Up

2009 Shoot! Shool's Out Tournament 8th Grade Boys Champion

2002 Ola Jr. High Jr. Boys Champions Tournament

Ola PeeWee Basketball Christmas Tourn. 6th Grade Boys 1st Place

2008 5 3A District Tournament Sr. Boys Runner- Up

2008 7th Grade Tournament Boys Division Champion

2008 All-American Classic 8th Grade Boys

2008 Atkins Jr. High Invitational Jr. Boys 3rd Place

2008 District 5 3A Tournament Jr. Boys Runner-Up

Girls Basketball

Photos

2011 Conference Champions Sr. Girls Class 4AAAA

2004 Pope County 7th Grade Tourn. Girls Runner-Up

1998-1999 5AA Sr. Girls Conference Champion

2011 Tournament Runner-Up Sr. Girls Class 4AAAA

2003 Jr. Girls Champions Pope County Torunment

1998-1999 Pope County Tourn. Senior Girls Runner-Up

2011 Champions Bi-County Tournament Sr. Girls

2003 Ola Jr. High Runner-Up Girls Division

1995 5A East District Champions Jr. Girls

2011 Tournament Runner-Up Jr.Girls Class 4AAAA

2001 Plainview Invitational Basketball Tournament 3rd Place

1995 5 A East Conference Champions Jr. Girls

2001 Pope County 7th Grade Tournament Runner-Up

1994 Pope County Tournament Champions 7th Grade Girls

2000 Plainview Inventational 3rd Place Girls

1982 Atkins Inv. Tornament Jr. Girls Champion

1999-2000 5AAA Sr. Girls Conference Champion

1982 Class B RUNNER- UP Girls STATE Basketball

1999 5AA District Tourn. Sr. Girls Division Champion

1980 Arkansas Tech Runner Up Girls Torunament

1999- Regional Girls Basketball Runner-Up

2008 Pope County 7th Grade Tourn. Girls Winner

2007 Pope County 7th Grade Tournament Girls Winner

2007 Regional Girls Basketball Class 3A Champions

2007 Jr. High Champions Girls Division

2006 Pope County 7th Grade Tournament Girls Winner

2006 Ola Jr. High Runner-Up Girls Division

2005 Jr. Girls Runner-Up Pope County Basketball Tourn.

2005 Pope Couny Tournament 7th Grade Girls Champions

2004 Ola Jr. High Champions Girls Division

Baseball

Photos

2008 McDonald's State Champions Class 4A Girls

2003 Regional Runner-Up Clas AAA Boys

2008 District Champions Class 4AAAA Girls

2006 5AAA Conference Champions

2008 Regional Champions Class 4A Girls

2006 5AAA Conference Tournament Runner- Up

2007 AABA District Tournament Junior League AA

2007 State Champion Junior League AA

2007 Regional Runner-Up Class 3A Girls

Cheerleading

Photos

2014 State Runner-up Class 4A

2007-Superior Universal Cheerleaders Association

Cross Country

Photos

2009 District 4-4A Team Runner-Up Senior High Boys

2003-Jr. Boys Champion 5AAA Conference

1991 State Runner-Up Class A Boys

2009 District 4-4A Team Runner-Up Junior High Boys

2001 Sate Runner-Up Class AA Boys

1994 State Runner-Up Boys Cross Country Class A

2009 District 4-4A Team Runner-Up Junior High Girls

1997 State Runner-Up Class A Boys

2008-District 4-4A Team Champion Jr. High Girls

1996- Cross Country

1995- Cross Country

EAST

Photos

2013 EAST Conference Superior

2014 EAST Conference Superior

FBLA

Photos

2011 1st Place Network Design

2005-2006 Division III First Place

2011 2nd Place Global Business

2005-3rd Place Sweepstakes District V junior high

2010 1st Place Global Business

2004-1st Place Largest Chapter Membership- Middle School Level

2008 1st Place Business Calculations

2003 3rd Place Pottsville School FBLA

2007-5th Place Sweepstakes District V middle school

2002 Pottsville Jr. High 3rd Place FBLA

2006 4th Place Sweepstakes District V middle level

1987 FBLA Charter

FCCLA

FFA

Football

Photos

2011 Conference Runner-Up Football 4AAAA

Golf

Photos

2008 McDonald's State Champions Girls Class 4A

2007 McDonald's State Runner-Up Girls Class 3A

Quiz Bowl

Photos

2008 AGQBA Jr. High Finials Tourn. AAA Second Place

2008 AGQBA Jr. High Regional Tourn. AA 2nd Place

2005 Arklansas State Hearing 2nd place

1993 1st place Quiz Bowl

Softball

Photos

2015 Regional Champions Class 4A

2007 McDonald's State Runner-Up Class 3A

2015 Tournament Champions Class 4AAAA

2005 Regional Champions Class AAA

2015 Conference Runner-Up Class 4AAAA

2003 Regional Runner-Up Class AAA

2013 Regional Champions Class 4A

2003 SandLizard Softball Classic Runner-Up

2012 State Runner- Up Class 4A

2002 Sr. Girls Champion Class 5AA

2012 Conference Champions

2001 Regional Champions Class AA

2012 Tournament Champions Class 4AAAA

2001 Sr. Girls Champion Class 5AA

2011 Conference Champions Class 4AAAA

2001 Sr. Girls Runner-Up Class 5AA

2011 Tournament Runner-Up Class 4AAAA

2001 3rd Place

2010 Confernce Champions Class 4AAAA

2000 Consulation 2nd Annual Tournament

2008 Clarksville Invitational Tournament 3rd Place

2000 Sr. Girls Champion Conference Round Robin Class 5AAA

2007 Regional Champions Class 3A

2000 Sr. Girls Champion Conferenve Round Robin Class 5AAA

Spirit Awards

Photos

2002 River Valley Radio Coaches Choice Awards Spirit Award

5AA North 2000-2001 Junior Boys Basketball Coah of the Year Steve Tanner

Pottsville/ Atkins "Battle of the Cans" Champion for Main Street Mission

Swim Team

Tennis

Photos

1994 State Champions Girls Tennis Class A

2003 District Champions

2014- 2015 Tennis Team with Awards

2014 4A State Boys Overall Runner- Up

Track

Photos

2002- Track 3200 M Relay Sr. Boys Champion

1997- 5A Track Meet Championship 3200 M Relay Jr. Boys

2001- 5AA Track Meet 1st Place Sr. Boys 3200 M Relay

1990 Arkansas High School Cross Country Invitational

2000 5AAA 1st Place Jr. Boys 3200 M Relay

1990- Class A: State Runner-Up

Softball

Photos

1999 District Champions Sr. Girls Softball Class 5AA

2000 District Champions Sr. Girls 5AAA

Untitled tab 2

Untitled tab 3

Untitled tab 4

Untitled tab 5

Untitled tab 6